Το Κιλκίς στην τροχιά του χρόνου
Σχολεία που συμμετέχουν στο Δίκτυο Τοπικής Ιστορίας
Δημοτικά Σχολεία 1ης Περιφέρειας
2ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς
-
«Η γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού»
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Αγάπη Πολυμένη, Αναστασία Διαμαντίδου
Συνεργαζόμενη εκπαιδευτικός: Μαριάνθη Κουμουλίδου
-
«Στα μονοπάτια της Μακεδονίας»
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Παναγιώτης Καπίδης
Συνεργαζόμενες εκπαιδευτικοί:Ερατώ Παπαδοπούλου, Ευαγγελία Σολακίδου
-
«Αποτυπώματα στον χρόνο – εξερεύνηση του παρελθόντος του σχολείου μέσα από το αρχειακό του υλικό»
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Κωνσταντίνος Μαυρομάτης , Αναστασία Διαμαντίδου
Συνεργαζόμενοι εκπαιδευτικοί: Παναγιώτης Καπίδης, Κωνσταντίνος Ταλαμπίρης
-
«Γνωρίζω την πόλη παρέα με έναν αρχιτέκτονα»
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ερατώ Παπαδοπούλου, Ευαγγελία Σολακίδου
4ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς
-
«Ο τόπος μου και οι άνθρωποί του»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ανατολή Ελευθεριάδου
9ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς
-
«Λόφος Αγίου Γεωργίου-Ονόματα οδών γύρω από το σχολείο μου»
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Φερονίκη Τσάτση, Γεωργία Κοκκινάκη
-
«Γνωρίζω τα κτίρια της πόλης μου»
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ευαγγελία Νατσιοπούλου, Γεώργιος Παπαβασιλείου, Γεωργία Κοκκινάκη
-
«Ήθη και έθιμα του νομού μας»
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Γεωργία Καραγιάννη, Γεωργία Κοκκινάκη
Δημοτικό Σχολείο Δροσάτου
-
«Μουσείο Αντιγράφων Βυζαντινών Εικόνων και Έργων Ελλήνων Ζωγράφων»
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ιωάννης Σαλαβασίδης, Ηλίας Ισαακίδη
Δημοτικό Σχολείο Ευκαρπίας
-
«Παλατιανό»
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Ιωάννης Αθανασιάδης
Δημοτικό Σχολείο Μ. Βρύσης
-
«Γνωρίζω το χωριό μου»
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Τριαντάφυλλος Ασλανίδης, Ματθαίος Τριανταφυλλίδης,
Δήμητρα Παπαδοπούλου, Ζωίτσα Γκουντεβένου, Κυριακή Χρυσουλίδου
Συνεργαζόμενοι Εκπαιδευτικοί: Ειρήνη Παπαδοπούλου, Γεώργιος Στυλιανίδης, Αικατερίνη Ζαφειριάδου
Δημοτικό Σχολείο Σ.Σ. Μουριών
-
«Ο άρτος ημών ο επιούσιος»
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Παύλος Μελετλίδης
Δημοτικά Σχολεία 2ης Περιφέρειας
1ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς
-
«Στους δρόμους της γειτονιάς… παρέα με την ιστορία»
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Νικόλαος Ασλανίδης
Δημοτικό Σχολείο Νέου Γυναικόκαστρου
-
«Ταξίδι από την πατρίδα του σήμερα στην πατρίδα του χθες»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πλαταρά Σμαράγδα
Συνεργαζόμενοι εκπαιδευτικοί: Φώτιος Τεπελίδης, Ελένη Μοσχίδου, Πέτρος Καλαϊτζής, Αθανασία Ηλιούδη
Δημοτικό Σχολείο Νέας Σάντας
-
«Μουσείο σχολικής ζωής»
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Τριανταφυλλιά Στεργίου
Δημοτικά Σχολεία 3ης Περιφέρειας
1ο Δημοτικό Σχολείο Αξιούπολης
-
«Αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν στα παλιά χρονιά οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Φωτεινή Παναγιωτίδου
2ο Δημοτικό Σχολείο Αξιούπολης
-
«Η ιστορία του Αξιού και η ζωή γύρω του!»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αλεξάνδρα Λιώτη
Δημοτικό Σχολείο Γοργόπης
-
«Το λαογραφικό μουσείο Γοργόπης»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ελένη Πεταχτή
1ο Δημοτικό Σχολείο Γουμένισσας
-
«Ο Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου Γουμένισσας»
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Χρήστος Πετσανούκης
Δημοτικό Σχολείο Ευρωπού
-
«Ο αρχαιολογικός χώρος Ευρωπού»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Καρακαβίδου
-
«Ο Κούρος του Ευρωπού»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Καρακαβίδου
-
«Πάμε στο λαογραφικό μουσείο Ευρωπού;»
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αθανασιάδου Μαρία, Αριζάνη Πασχαλίνα
2ο Δημοτικό Σχολείο Πολυκάστρου
-
«Μια εικονική βόλτα στην πόλη μας»
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Παναγιώτα Αντωνοπούλου, Φωτεινή Δρίνη
3ο Δημοτικό Σχολείο Πολυκάστρου
-
«Το βρετανικό κοιμητήριο Πολυκάστρου»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ελένη Κυριακίδου
-
«Τρέχω και πηδώ, παίζω και γελώ-παραδοσιακά παιχνίδια»
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Α1 Καμπουρούδη Ιωάννα, Φωτεινή Δρίνη
Α2: Παπαδοπούλου Σταυρούλα, Μαργαρίτη Γεωργία
38η Περιφέρεια Προσχολικής Εκπαίδευσης
4ο Νηπιαγωγείο Κιλκίς
-
«Το Σαλάτς, η πηγή με το γλυφό νερό»
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί:Αναστασία Κηπουρίδου, Μαρία Κλειδαρά, Μαρία Νιάμα, Τριανταφυλλιά Ταουσάνη, Δήμητρα Τοπάλη
Νηπιαγωγείο Κρηστώνης
-
«Ο Σιδηροδρομικός Σταθμός της Κρηστώνης Κιλκίς»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Δέσποινα Μουρατίδου
Νηπιαγωγείο Μεγάλης Βρύσης
-
«Η παραδοσιακή κουζίνα του τόπου μας»
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Στεργιούλα